Nafta i gas

Čime se bavi ovaj sajt?

Naziv nafta persijskog je porekla, nastao od glagola nafata, (نَفْط znojiti se, znoj zemlje), dok je naziv petrolej (kameno ulje), sa istim značenjem, složenica od grčke reči petros (πέτρα — kamen) i latinske reči oleum (έλαιο — ulje).

U osnovi nafta je mešavina prirodnih organskih jedinjenja nastalih u Zemljinoj kori. Može biti tečna ili polučvrsta prirodna materija. Sastavljena je pretežno od smese brojnih ugljovodonika uz sadržaj sumpora, azotnih i kiseonikovih organskih jedinjenja i manjeg udela teških metala. Najčešće je braon-zelene do smeđe-crne boje.

Nafta je neobnovljivo, fosilno gorivo i prema tome je ograničene dostupnosti. Međutim, još dugo vremena predstavljaće glavni izvor energije, otkrivanjem novih izvora, novih postupaka proizvodnje iz postojećih izvora i poboljšanim procesima prerade. Potražnja je najviše usmerena na lake proizvode dobijene iz nafte (motorna goriva, petrohemijske sirovine, tečni naftni gas — TNG) i neke posebne proizvode (maziva, ulja, bitumen). Zbog rastuće potrebe za naftnim proizvodima buduća istraživanja kretaće se u smeru optimizacije procesa prerade, posebno razvitkom novih, trajnijih, aktivnijih i selektivnijih katalizatora, koji omogućuju blaže procesne uslove (pritisak, temperaturu, vreme zadržavanja, itd.).

Prerada nafte kao važan segment naftne industrije, ubrzano je pratila opšti porast potrošnje nafte i potrebu za naftnim proizvodima. Tehnologija prerade nafte postala je prva savremena industrijska tehnologija. Ono što se danas naziva tehnologija sabiranja, transporta i prerade nafte počinje još u dalekoj prošlosti. Prvi dokazi o tome potiču iz drevne Mesopotamije u kojoj su 3000 godina pr. Kr . upotrebljavali asfaltne bitumene kao sirovinu.

Smeša nafte i gasa pridobijena iz bušotina sakuplja se na odgovarajućim mestima (mernim ili sabirnim stanicama) gde se vrši odvajanje tečne i gasne faze. Gas se nakon odvajanja i merenja otprema gasovodom niskog pritiska i podvrgava procesima pripreme za transport. Tečna faza preostala nakon separacije sadrži ne samo naftu kao željeni produkt separacije, nego i određenu količinu proizvedene vode. U poslednje dve decenije, svetska se potražnja za sirovom naftom povećala za otprilike 38% – sa 9,55 x 10 6 m 3 /dan 1985. godine, na 13,13 x 10 6 m 3 / dan u 2004. godine (Muris, Parker 2007.).

Uzimajući u obzir značaj nafte i gasa u životu ljudi, ovaj sajt se sveobuhvatno bavi kompleksnim aspektima koji utiču na eksploataciju i potrošnju.

Postoji, u okviru sajta, stranica na kojoj se nalaze prevodi najzanimljivih i najaktuelnijih događanja vezanih za naftnu industriju. Ovi članci se često ažuriraju.

Ukoliko vas interesuju različiti aspekti naftne i gasne industrije, možete poručiti i knjige vezane za ovu tematiku.

Knjige su pisane u formi fakultetskih udžbenika i mogu poslužiti u sticanju novih i sistematizovanju postojećih znanja. U pojedinim udžbenicima nalaze se primeri izračunavanja pojedinih parametara i delova opreme. Pored knjiga vezanih za eksploataciju i transport postoji i knjiga vezana za sigurnosne i ekološke fenomene u eksploataciji, kao i knjiga o istoriji eksploatacije.

Kontakt